uwaga: możesz uzyskać rabat do -10% na dowolną usługę!Poznaj szczegóły.
Określenie powierzchni strony. Szerokość przeważnie ustalamy na 1000 pixeli, a wysokość na 100% względem okienka przeglądarki. Oczywiście przy budowie layoutu głowne gabaryty określone są w jednostkach pixeli, a nie procentach co może wystąpić w późniejszym procesie budowy serwisu - kodowaniu. Każdą strona jest ustawiana centralnie.
Dobór kolorystyki. Na tym etapie projektowania szaty graficznej wybieramy kolory w jakich będzie prezentować się strona, robimy to wspólnie z zastosowaniem sugestii klienta co do jego koncepcji. Nie trzeba wspominać, iż zadowolenie klienta stoi na pierwszym miejscu. Początkowa decyzja opiera się na selekcji dwóch opcji kolorystycznych - ciemnej lub jasnej. Czasami zdarza się, że duże znaczenie na ten wybór odgrywa kolorystyka samego loga bądź ilustracji.
Wybór i rozplanowanie elementów witryny takich jak na przykład: baner główny, panel nawigacyjny (jeden lub dwa), logo, ilustracje, krótkie dane kontaktowe, panel logowania, miejsce na główną treść danej strony/podstrony, stopka, ikony, elementy dodatkowe. Jest to bardzo istotny etap ze względu na konieczność prawidłowego umiejscowienia tych elementów przy zachowaniu kryteriów usability.
Tworzenie i kompletowanie poprzednio wymienionych elementów. Tutaj następuje kluczowy moment wykreowania stylu strony. Biorąc pod uwagę graficzny aspekt idei web 2.0 stosuję zaokrąglone krawędzie i czcionki co nadaje przyjazny dla oka, pozytywny wizerunek. Pomimo tego, że strona powinna mieć inspirujący i ciekawy wygląd należy zachować jej prostotę, która ułatwia korzystanie z serwisu użytkownikowi. O tym zawsze przypomina nam reguła stosowana w różnych dziedzinach biznesu - KISS czyli Keep It Simple Stupid.
Poprawki oraz kalibracji stylu. Jako autor mój wgląd w wizerunek i funkcjonalność witryny może być czasami mylny, dlatego też przeprowadzamy badania usability wśród kilku zróżnicowanych osób. Wynikiem tej analizy są optymalne, uśrednione wytyczne, według których dokonujemy modyfikacje celem poprawienia jakości strony. Dokonywana kalibracja stylu służy podwyższeniu standardów estetycznych oraz przejrzystości serwisu.
Na koniec, kiedy layout strony jest gotowy i wszelkie poprawki mam już za sobą przychodzi czas na niby prostą, ale bardzo precyzyjną czynność o nazwie "cięcie na plasterki". Proces ten należy przeprowadzić z dokładnością co do jednego pixela. Pojęcie ergonomii również na tym etapie daje o sobie znać ponieważ zawsze dążymy do tego, aby witryna nie utraciła na szybkości i dynamice, a objętość pojedynczych plasterków zapisywanych w formacie png nie była zbyt duża.